Na jarantowickich polach po wielu miesiącach poszukiwań odnaleziono średniowieczny grot strzały, którego historia może wiązać się z bitwą pod Płowcami. Być może wykopany przez detektorystów przedmiot okaże się wskazówką pomocną w lokalizacji pola bitwy z 1331 roku. O dalszych losach znaleziska i wskazaniu miejsca jego zabezpieczenia zadecyduje konserwator zabytków.
Bitwa pod Płowcami, czyli zwycięstwo nad zakonem krzyżackim
Bitwa pod Płowcami zapamiętana została jako nasze pierwsze zwycięstwo nad Krzyżakami. Do bitwy doszło 27 września 1331r. Naprzeciw siebie stanęły wojska Władysława Łokietka i rycerze Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.
Jan Długosz w Rocznikach czyli Kronikach Sławnego Królestwa Polskiego, tak opisał wydarzenie:
„Gdy wieść o tym zwycięstwie gruchnęła w Krakowie i po innych miejscach królestwa polskiego, radość niezwykła ożywiła umysły, zasmucone poprzednio klęskami kraju i troskliwe o wypadek bitwy (…) Kupy kości ludzkich ogromne, które po dziś dzień jeszcze pod Płowcami widzieć się dają, świadczą o wielkości tej klęski.(…) Więcej jak czterdzieści tysięcy nieprzyjaciół zginęło, powiadają, w tej przygodzie; z Polaków tylko pięciuset. Władysław, król Polski, odznaczył się w niej niezwykłą i godną bohatera dzielnością.”
Z czasem zweryfikowano ilość poległych w walce Krzyżaków do mniej spektakularnej liczby dwóch tysięcy.
„Bitwa pod Płowcami jest jedną wielką tajemnicą. Nie wiemy gdzie była bitwa i nie mamy z niej żadnych zabytków. W Muzeum Wojska Polskiego są tylko dwa miecze, nie wiadomo czy są to zabytki z bitwy pod Płowcami”
– mówi Robert Wyrostkiewicz, dyrektor Muzeum Wojny i Pokoju w Popowie.
Detektoryści postanowili połączyć siły i zakroić na dużą skalę poszukiwania pola bitwy. W akcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Poszukiwawczo-Archeologiczne „Gal” oraz Muzeum Wojny i Pokoju uczestniczyło niemal sto osób z różnych stron Polski.
Średniowieczny grot – pierwszy sukces akcji poszukiwawczej
Odnaleziony grot strzały jest znaleziskiem niepozornym, lecz znaczącym.
„Grot odnalazł jeden z kujawskich Galów na południe od pałacu w Jarantowicach. Jakieś 3 km od pomnika bitwy pod Płowcami. To bez dwóch zdań zabytek o proweniencji średniowiecznej. Najczęściej tego typu zabytki odnajdywane są na polach bitew. To właśnie dzięki grotom i bełtom odnalezione zostanie po niemalże 700 latach miejsce bitwy płowieckiej. Być może jest to jaskółka, która zwiastuje to wydarzenie…”
– odnosi się do znaleziska Wyrostkiewicz.
Odnalezienie grotu przyczyni się do podjęcia kolejnych poszukiwań w tym obszarze i okazać się może cenną wskazówką dotyczącą lokalizacji pola bitwy pod Płowcami.
„W końcu kiedyś tę bitwę znaleźć musimy, mam nadzieję, że to będzie dzisiaj albo w najbliższych dniach, miesiącach”
– wypowiada się Piotr Florek, poszukiwacz ze Stowarzyszenia Historyczno-Archeologicznego „Bractwo”.
„Od małego detalu można odgadnąć całą historię. Czujemy się jak detektywi. Wszystko zależy od szczęścia, również profesjonalnego sprzętu”
– wyjaśnia Tomasz Fijałkowski ze Stowarzyszenia „Masovia”.
Poszukiwacze, archeolodzy, historycy i naukowcy, biorący udział w wydarzeniu, znaleźli też srebrny denar rzymski i monetę z I w. n. e. , miedziane i srebrne numizmaty z czasów dynastii Wazów, monety z XIX i XX wieku oraz pochodzącą z II w.n.e. fibulę.
A.W.
Źródło: TVP3 Bydgoszcz
Foto: R.W.