Projekt „EdukujeMY NGO- podnosimy oddolną aktywność obywatelską” ma na celu zwiększenie udziału obywateli i organizacji pozarządowych w procesach kształtowania polityk publicznych i podejmowaniu decyzji a także w rozwoju instytucjonalnego sektora pozarządowego. Ten element aktywności Polek i Polaków wypada stosunkowo blado na tle innych krajów europejskich.
Wyższy level świadomości społecznej
„Wdrożenie działań aktywizujących społeczeństwo to w konsekwencji zwiększenie wpływu obywatelskiego na różnych polach aktywności. Począwszy od zmian związanych z samorządem, państwem, na zmianach w najbliższym otoczeniu skończywszy. To także troska o dobro wspólne i praktyka angażowania się w życie publiczne oraz w świadome podnoszenie jakości życia społecznego. Przyczynkiem do tej ewolucji jest edukacja społeczna, skierowana do osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę w organizacjach pozarządowych albo są już członkami organizacji pozarządowych. Trampoliną do poziomu nowej świadomości może być udział w szkoleniu z cyklu <<EdukujeMY NGO- podnosimy oddolną aktywność obywatelską>>”
– informuje Dorzeczy.pl
Pomysłodawcy projektu zwracają uwagę na stosunkowo niski poziom świadomości społecznej w zakresie działalności NGO, możliwości ingerencji obywatelskiej i oddolnej inicjatywy strażniczej. Cykl szkoleń został zaprogramowany jako odpowiedź na deficyty w tych obszarach wiedzy. Priorytetem dla Stowarzyszenia Mieszkańców Gmin Nadwiślańskich „Przywiśle 87″, organizatora cyklu szkoleń „EdukujeMY NGO- podnosimy oddolną aktywność obywatelską”, było także zapewnienie wsparcia merytorycznego i praktycznego dla osób zainteresowanych założeniem organizacji pozarządowej.
Niezbędna wiedza w pigułce
Do dnia publikacji niniejszego artykułu odbyły się kursy “Jak założyć fundację lub stowarzyszenie?”, “Jak pozyskać fundusze?”, “NGO piszą ustawę – o roli organizacji pozarządowych w samorządzie” oraz “Referenda lokalne. Walka z wiatrakami?”.
O pożytkach płynących z udziału w szkoleniach wypowiedzieli się sami kursanci.
„Myślę o założeniu własnej fundacji. Podczas szkolenia prowadzący konkretnie omówił jak się za to zabrać – skąd wziąć ludzi, jak napisać statut, jak zarejestrować organizację w KRS-ie oraz jakie możliwości to daje. Takie szkolenie to też bardzo dobra okazja, aby powymieniać się swoimi pomysłami z innymi uczestnikami”
– powiedziała Ola, która zdecydowała się na udział w panelu o zakładaniu organizacji pozarządowych.
Poza tematyką dotyczącą formalności związanych z powołaniem do życia organizacji pozarządowej, przybliżone zostały w ramach projektu zagadnienia prawne odnoszące się do trzeciego sektora. Kolejnym punktem szkolenia było szczegółowe omówienie puli funduszy, z których możliwe jest finansowanie działalności organizacji pozarządowej.
Bartek, uczestnik szkolenia o tematyce fundraisingu, docenił dyskusję o wiarygodności organizacji pozarządowej wobec swoich darczyńców oraz praktyczne wskazówki odnośnie do wyglądu strony internetowej stowarzyszenia i fundacji.
„Jako że sam tworzę strony internetowe zainteresowało mnie porównywanie stron różnych fundacji i stowarzyszeń. Wiem, że teraz będę zwracał jeszcze większą uwagę, czy strona jest czytelna i czy są konkretne miejsca, które umożliwiają szybką wpłatę darowizny”
– powiedział Bartek.
„Szkolenie uświadomiło mi, jak ważną rolę odgrywają organizacje pozarządowe w społeczeństwie demokratycznym. Bardzo przydatne było też omówienie, jakie problemy pojawiają się w stowarzyszeniach i jak na nie reagować”
– podsumowała Natalia, wskazując, że sposób zarządzania kryzysem w organizacji pozarządowej nie jest tematem często poruszanym a stanowi przecież bolączkę wielu fundacji i stowarzyszeń.
Aktualnie, w dniach 14-19 grudnia odbywa się dalsza część szkoleń, których organizatorem jest Stowarzyszenie Mieszkańców Gmin Nadwiślańskich „Przywiśle 87, poruszana tematyka dotyczyć będzie referendów lokalnych i pozyskiwania informacji. Szkolenia odbywające się w ramach projektu „EdukujeMY NGO – podnosimy oddolną aktywność obywatelską”, sfinansowane zostały ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Źródło: SMGN „Przywiśle 87”/ NIW / dorzeczy.pl