17 września o godzinie 13:00 miała miejsce oficjalna inauguracja działalności Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, stanowiącego drogę wodną łączącą Bałtyk z Zalewem Wiślanym. Podczas uroczystości przemawiał prezydent RP Andrzej Duda.
Nieprzypadkowa data otwarcia
Otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej przypada na dzień historycznie ważny dla Polaków. Prymarnym aspektem całej inwestycji jest zyskanie niezależnego od Rosji przejścia z Zalewu na Bałtyk. Inauguracja otwarcia kanału w dniu 17 września nawiązuje do daty agresji sowieckiej na Polskę w 1939r., ma zatem znaczenie symboliczne, co podkreślił w swoim przemówieniu prezydent RP.
„Polska nie może pozwolić sobie na to, by być państwem zależnym”
– powiedział Andrzej Duda.
Aspekt uniezależnienia się od Rosji dzięki uruchomieniu Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną podkreślali także pozostali politycy biorący udział w uroczystościach.
Szlak nowych możliwości
Nowy szlak wodny, który pozwoli ominąć Rosję, będzie krótszy od dotychczasowego o niemal 100 km. Inwestycja wpłynie także na zwiększenie atrakcyjności gospodarczej województwa warmińsko-mazurskiego, zwłaszcza Elbląga i elbląskiego portu, a także innych portów Zalewu Wiślanego. Koszt całej inwestycji to 1,9 mld zł. Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga wynosić będzie około 25 kilometrów. Kanał i cały tor wodny mają mieć docelowo 5 metrów głębokości. Droga wodna zaprojektowana została dla statku o długości 100 m (zestaw barek do 180 m), szerokości 20 m i zanurzeniu 4,5 m.
Źródło: polsatnews.pl
Foto: gov.pl