Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie to spółka, która może pochwalić się realizacją działań prośrodowiskowych, którą mają nie tylko związek z pozytywną ekologią, ale wpisują się także w racjonalne działania biznesowe. Inwestycje w Cielczy koło Jarocina (budowa innowacyjnej instalacji do odzysku fosforu z wód pościekowych) wpisują się w ochronę środowiska i są opłacalne, ponieważ następuje odzysk z odpadów energii i przekształcenie jej w energię cieplna i elektryczną.
Władze Spółki z Jarocina przekonują, że kluczem do ekologicznego i biznesowego sukcesu jest m.in.
– odzysk fosforu z odcieku po odwodnieniu osadów,
– neutralizacja odorów, poprzez przykrycie obiektów inżynierskich oczyszczalni,
– ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, poprzez zastosowanie biofiltrów,
– odzysk ścieków oczyszczonych do celów technologicznych oczyszczalni (zawracanie ich na potrzeby czyszczenia urządzeń)
– racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi,
– uzyskanie decyzji nawozowej na osady, które stają się wówczas pełnowartościowym i pełnoprawnym nawozem (do tej pory są odpadem).
To wszystko jest już możliwe w Jarocinie dzięki inwestycjom i zastosowanym technologiom w nowoczesnej oczyszczalni ścieków.
„Przyjazna środowisku technologia odzyskiwania fosforu z osadów pościekowych powstała w Kanadzie i jest stosowana od 15 lat na oczyszczalniach w Kanadzie i USA. Wdrażana jest także na oczyszczalni w Tel Awiwie. Już wkrótce stosowana będzie też w Cielczy. Na europejskim rynku technologia wprowadzana jest przez firmę Krevox – Europejskie Centrum Ekologiczne. Zastosowano ją w ostatnich latach w trzech oczyszczalniach: w Wielkiej Brytanii, Holandii i Hiszpanii”
– informowała Państwowa Agencja Prasowa w tym roku.
Zdaniem inwestorów i samorządowców, z burmistrzem Jarocina na czele, „nie ma takiej instalacji w Europie, na wschód od Amsterdamu”.
Budowa instalacji odzysku fosforu z odcieków po procesie głębokiej fermentacji to jedna z trzech części całej modernizacji oczyszczalni
RW