Na Mazowszu w Jaktorowie, Starych Budach, Mszczonowie, Żabiej Woli, Prażmowie, Wiskitkach, Żyrardowie, Teresinie, Baranowie oraz w Warszawie rozpoczęły się protesty przeciw budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Poza województwem mazowieckim manifestacje rozpoczęły się w Zamościu, Krasnymstawie, Jasionce i na Śląsku. W wielu miejscach należy spodziewać się utrudnień na drogach.
Jaki jest cel protestów?
W mediach społecznościowych grupa Nie dla projektów CPK w całej Polsce wskazuje, iż celem protestów jest uświadomienie społeczeństwa , co do braku zasadności realizacji tego projektu. Protestujący upatrują w inwestycji zagrożenia dla środowiska, nieadekwatnych cen wykupu nieruchomości, nadmiernego obciążenia finansowego dla państwa, nieekonomicznych i nieadekwatnych do potrzeb rozwiązań, przeskalowania infrastruktury. Domagają się poszanowania głosu społecznego i małych ojczyzn, więzi społecznych oraz krajobrazu. Wskazują także na fakt, że raport NIK na temat CPK stwierdza brak dostatecznych danych na temat kosztów całej inwestycji , brak odpowiedniego uzasadnienia biznesowego oraz wytyka niewskazanie źródła pochodzenia środków na finansowanie inwestycji. Termin realizacji inwestycji przypadający na rok 2027, jak czytamy w raporcie NIK , jest zagrożony.
„Jesteśmy za rozwojem kraju. Za mądrymi i zrównoważonymi inwestycjami infrastrukturalnymi. Jesteśmy przeciw przeskalowanym inwestycjom, zbędnym wywłaszczeniom, ogromnemu zadłużaniu naszego kraju na ich realizację, a także nieposzanowaniu społeczności lokalnych i środowiska”
-tak uczestnicy protestu definiują swoje stanowisko.
Decyzja o budowie CPK
Podjęcie decyzji o budowie CPK poprzedziły liczne eksperckie opracowania i specjalistyczne analizy, które od dłuższego czasu wskazywały na taką potrzebę. Koncepcja CPK była zgodna z celami polityk i strategii rządowych, które formułowane były już od roku 2007. Decyzja podjęta została na podstawie zweryfikowanych i zaktualizowanych analiz. O lokalizacji inwestycji przesądziła istniejąca już infrastruktura kolejowa oraz możliwości jej rozbudowy- takie informacje przeczytać możemy na stronie NIK. Rząd twierdzi, że budowa CPK miała być i będzie potężnym impulsem rozwojowym dla krajowej gospodarki. Pełnomocnik rządu d.s. CPK Marcin Horała wskazuje, że wątpliwości mieszkańców w sprawie inwestycji są regularnie rozwiewane, ponadto nie odmawia protestującym prawa do manifestacji, upatruje jednak większe szanse na konsensus w drodze oficjalnych konsultacji społecznych, z wykorzystaniem możliwości zgłaszania uwag i opinii.
Źródła: www.nik.gov.pl/ polsatnews.pl
Foto: cpk.pl
.