Twierdza Modlin jest największą tego typu budowlą obronną w Polsce i jedną z największych w Europie. Dlaczego o jej dobrostan muszą walczyć mieszkańcy?
Odkąd poznański deweloper wykupił niemal za bezcen część Twierdzy Modlin w 2013 r., forsuje, wbrew istniejącym planom zagospodarowania przestrzennego i opinii konserwatora zabytków, inwestycję polegającą na postawieniu kilkupiętrowych bloków. Wiosną bieżącego roku, w okresie lęgowym, doszło do częściowej wycinki drzew przy Reducie Napoleona. Nie były to drzewa zagrażające przechodniom, znajdujące się przy ciągach komunikacyjnych. Akcja wyglądała na wycinkę drzew pod plac budowy. Dzięki interwencji mieszkańców wycinka została wstrzymana, jednak części drzew nie udało się uratować. Mieszkańcy mobilizują się, by ratować Twierdzę. Aktywnie uczestniczą w sesjach rady miasta, biorą udział w komisjach, podejmują szereg działań, by chronić miejsce, w którym mieszkają. 30 maja odbyło się spotkanie Komitetu Sąsiedzkiego KORN z posłem Tomaszem Zimnochem. W tym tygodniu odbędzie się kolejne spotkanie, o jego rezultatach poinformujemy niebawem.
Na czym zależy mieszkańcom?
Mieszkańcy Twierdzy Modlin domagają się, by Grupa Konkret S.A. wykonała inwestycję zgodną z zapisami MPZP, w którym tereny te przeznaczone są pod niską zabudowę jednorodzinną. Deweloper nabył nieruchomość od AMW w bardzo atrakcyjnej cenie 700.000 zł, gdyż zobowiązał się do odtworzenia zabudowy nawiązującej do historycznego lazaretu. Bonifikata została przyznana ze względu na to zobowiązanie. Mieszkańcy oczekują dotrzymania przez dewelopera zobowiązań wynikających z zapisów umowy. Pragną także, by wszelkie prace, w tym wycinka drzew, przebiegały w sposób zgodny z obowiązującymi zasadami i nie zagrażały życiu ptaków.
Co na to Rada Miasta Nowy Dwór Mazowiecki?
Rada Miasta podejmuje działania sprzyjające deweloperowi. Jedna z uchwał dających zielone światło, została uchylona przez Wojewodę Mazowieckiego z powodu rażących uchybień. Także konserwator wyraził negatywną opinię na temat inwestycji. Do sprawy próbowano wracać jeszcze kilka razy. Na sesji 29 grudnia 2021 r. pojawili się mieszkańcy w celu przedstawienia argumentów przeciw inwestycji. Wówczas Burmistrz Jacek Kowalski zdecydował o wykreśleniu sprawy z porządku obrad i przekazaniu jej pod obrady komisji komunalnej. Przed głosowaniem próbowano wyprosić mieszkańców, którzy jednak kategorycznie odmówili wyjścia. Komisja zdecydowała o zamknięciu obrad bez zaopiniowania dokumentu. 25 stycznia 2022 r. większością głosów radni przegłosowali uchwałę umożliwiającą budowę na terenie Twierdzy Modlin czterech budynków mieszkalnych.
Jak ostatecznie zakończy się sprawa? Będziemy informować na bieżąco.
Źródło: Portal Warszawski/ Gazeta Nowodworska
Fot.: bip.nowydwormaz.pl