Ostrów Rzępowski to właściwie jedno wielkie stanowisko archeologiczne. Kiedyś dwie wyspy – Rzępowska oraz Zamkowa. Na pierwszej nieczytelne już w terenie grodzisko kultury łużyckiej. Na drugiej – grodzisko/zamczysko – czytamy na stronie lucivo.pl
Gród zamkowy jest doskonale znany. To wczesnośredniowieczne grodzisko, na którym powstał zamek, gdzie – jak głosi legenda – myszy zjadły Popiela. To historia średniowieczna. Dzisiaj Kruszwica posiada po niej ruiny i zachowaną wieżę z czasów Kazimierza Wielkiego.
Zamek ów znajdował się niegdyś na wyspie. Dalej miała miejsce druga wyspa. Dzisiaj jedna i druga stanowią Półwysep Rzępowski w Kruszwicy.
A więc ta druga jest dużo mniej znana, a w kretowinach do dzisiaj leży tam dużo potłuczonych garnków z wczesnej epoki żelaza, czyli około 700 lat przed narodzinami Chrystusa. To tam ludność kultury łużyckiej zbudowała pierwszy gród w Kruszwicy. Był to gród typu biskupińskiego, który badany był od 1922 roku.
Robert Wyrostkiewicz
Na zdjęciu makieta w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia i osadnictwo średniowieczne na wyspie w Kruszwicy, gdzie 2700 lat temu stał drewniano-ziemny gród kultury łużyckiej (ten miał być spalony przez Scytów około 500 roku przed Chrystusem).