Token cMetal to oddolna inicjatywa przedstawicieli biznesu, którzy zdają sobie sprawę z wyzwań związanych z odbudową Ukrainy po zakończeniu konfliktu zbrojnego. Projekt przewiduje stworzenie unikatowej cyfrowej jednostki danych opartej na architekturze blockchain, która umożliwi sprzedaż szerokiej gamy produktów, zarówno materialnych jak i niematerialnych. Co najważniejsze, pewna część wartości emisji tokenów cMetal posłuży jako pomoc dla Ukrainy. A tę nieść warto, zważywszy na korzyści, które ukazują się przed polskimi przedsiębiorcami.
Token cMetal – #cMetal
Docelowo cMetal ma stać się platformą rozwoju w sektorze stalowym m.in. w Polsce i na Ukrainie. Zniszczony w wyniku działań zbrojnych kraj produkował przed wojną około 21 milionów ton stali o szacunkowej wartości 20 miliardów euro. Na eksport szło aż 15 milionów ton. Inwazja Federacji Rosyjskiej ograniczyła jednak potencjał produkcji stali o 85 procent, co zmusiło największe ukraińskie firmy do kupowania metalu z importu. Tragedia gospodarcza, która spotkała Ukrainę, jest niewyobrażalna. Dlatego tym bardziej przyszłe inwestycje powinny zaangażować podmioty z całego świata, w tym Polski.
Przypomnijmy, że we wrześniu Rząd Ukrainy, Komisja Europejska oraz Bank Światowy zaprezentowały opinii publicznej kompleksowy raport, w którym przeanalizowano skutki rosyjskiej agresji oraz okupacji części obwodów. Jak się okazuje, do odbudowy kraju, w tym wielu sektorów gospodarki, będzie potrzeba aż 349 mld euro – to ponad 1,5-krotność PKB Ukrainy z 2021 roku. A należy jeszcze wziąć poprawkę na to, że wojna wciąż trwa. W opinii premiera Ukrainy Denisa Szmyhala pierwszy etap Planu Odbudowy będzie wymagał 17 mld USD, natomiast w ciągu najbliższych 36 miesięcy ta suma podskoczy do105 mld euro.
Token cMetal jako platforma rozwoju dla firm
Projekt zwrócił już uwagę wielu zagranicznych podmiotów, które wyraziły chęć podjęcia współpracy. Należy do nich chociażby polski Alumetal – jeden z największych w Europie producentów wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych. Odbiorcami jego produktów w ponad 90% jest przemysł motoryzacyjny. Jednak powstająca platforma handlowo-informacyjna nie będzie ograniczała się wyłącznie do sektora stalowego. Świadczy o tym fakt, że do inicjatywy dołączyły takie firmy, jak np. Yuzhnoye State Design Office. To potężna ukraińska spółka projektowa, która współpracuje z największymi agencjami kosmicznymi na świecie: NASA i ESA.
Jak wskazuje jeden z twórców projektu, w ramach cMetal będzie również możliwe wspieranie Ukrainy poprzez bezpośrednie finansowanie konkretnego żołnierza walczącego na froncie. W jaki sposób? Pomoże w tym znana na całym świecie Fundacja Come Back Alive, dostarczając wojakom broń, wyposażenie czy prowiant. To ukraińska organizacja non-profit, która od 2014 roku zbiera pieniądze na sprzęt wojskowy i szkolenia, akceptując dotacje m.in. w kryptowalutach. Czy to działa? Wystarczy powiedzieć, że już pierwszego dnia wojny ludzie z całego świata przekazali Ukrainie gigantyczną kwotę wsparcia właśnie w formie cyfrowej waluty.
Co ważne, technologia blockchain, na której opiera się token cMetal, zapewnia pełną transparentność finansowania inicjatyw. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które odgrywa coraz większą rolę w światowej ekonomii, a zwłaszcza w branży FinTech. Zgodnie z raportem firmy analitycznej PwC blockchain ma przynieść światowej gospodarce do 2030 roku dodatkowe 1,76 bln USD. cMetal jawi się tym samym jako prawdziwie rewolucyjna gwarancja utworzenia międzynarodowej wspólnoty biznesowej, która dodatkowo wspomoże wysiłek doświadczonej wojną Ukrainy. Polska również może mieć w niej swój udział.
Maria Przeworska – redakcja@e-regiony.pl