Ataki cybernetyczne nie zawsze są kierowane bezpośrednio przeciwko danemu krajowi. Często przestępcy dążą po prostu do uzyskania dostępu do systemów, danych lub zasobów. Istnieje jednak kilka czynników, które sprawiają, że Polska i inne kraje mogą być bardziej narażone na ataki cybernetyczne ze strony Rosji.
Ważne jest, aby firmy w Polsce i innych krajach były przygotowane na możliwość ataków cybernetycznych i podjęły odpowiednie środki w zakresie bezpieczeństwa informatycznego. Obejmuje to m.in. szkolenie pracowników czy regularne aktualizacje oprogramowania.
Międzynarodowe konflikty cybernetyczne trwają za naszymi plecami
Nie da się ukryć, że międzynarodowe konflikty cybernetyczne stanowią rzeczywiste zagrożenie i są często prowadzone w sposób ukryty lub dyskretny. Te konflikty mogą toczyć się niejako „za plecami” obywateli i przedsiębiorstw, a ich celem jest przede wszystkim szpiegostwo, sabotaż, dezinformacja i osłabienie potencjalnych przeciwników.
„Według niedawnego badania przeprowadzonego przez ENISA, tylko 27% ankietowanych organizacji w sektorze opieki zdrowotnej ma dedykowane programy ochrony przed ransomware, a 40% ankietowanych operatorów usług podstawowych nie ma żadnego programu budowania świadomości w zakresie bezpieczeństwa dla personelu spoza IT.” – relacjonuje przedstawiciel Flowberg IT.
Kluczowym czynnikiem w międzynarodowych konfliktach cybernetycznych jest to, że trudno jest jednoznacznie zidentyfikować ich sprawców. Ataki są często maskowane tak, aby wydawały się pochodzić od innych źródeł. Państwa, grupy przestępcze czy inne organizacje mogą wykorzystywać zaawansowane technologie, takie jak złośliwe oprogramowanie (malware), phishing i techniki kamuflażu, aby ukryć swoje aktywności.
Jak bronić się przed międzynarodowymi cyberatakami?
Niektóre z najbardziej znanych przykładów międzynarodowych konfliktów cybernetycznych obejmują ataki na infrastrukturę krytyczną, taką jak elektrownie jądrowe czy sieci energetyczne. W wielu przypadkach są to również operacje szpiegowskie, które polegają na kradzieży tajnych informacji lub danych wrażliwych.
„Do istotnych skutków incydentów naruszenia danych należą również te finansowe. Jak wynika z badania ENISA NIS Investment 2022 mediana kosztów poważnego incydentu bezpieczeństwa w sektorze opieki zdrowotnej wynosi 300 000 euro. Pośredni wpływ na finanse atakowanych organizacji mają również sankcje nałożone przez organy ochrony danych, a także uszczerbek na reputacji podmiotów świadczących opiekę zdrowotną po poważnych naruszeniach danych.” – czytamy na stronie flowbergit.pl.
Chcąc w jak najlepszy sposób zabezpieczyć swoje przedsiębiorstwo przed cyberatakiem, należy działać zgodnie ze schematem bezpieczeństwa. Po pierwsze — regularnie tworzyć kopie zapasowe, a także stosować szyfrowania oraz ograniczać dostęp do wrażliwych informacji. Po drugie konieczne jest stałe aktualizowanie oprogramowania i systemów. Trzeci punkt to systematyczne monitorowanie działań i przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa, by wykrywać ewentualne nieprawidłowości. Ostatni punkt to edukacja pracowników w zakresie świadomości bezpieczeństwa, w tym rozpoznawania zagrożeń i podejrzanych wiadomości.
Współpraca z Flowberg IT umożliwia szybką reakcję w nagłych sytuacjach
Międzynarodowe konflikty cybernetyczne to wyzwanie, które jest częścią obecnego krajobrazu bezpieczeństwa cyfrowego. Dlatego ważne jest, aby zarówno państwa, jak i jednostki, podejmowały działania na rzecz zwiększenia swojej odporności na tego rodzaju zagrożenia.
„Sformalizowanie i wdrożenie praktyk w zakresie ochrony przed oprogramowaniem ransomware pomoże Twojej organizacji szybko i skutecznie zareagować w przypadku ataku oraz wykorzystać kopie zapasowe w celu przywrócenia i ponownego uruchomienia usług.” – informuje Flowberg IT.
Specjaliści z Flowberg IT to doświadczeni inżynierowie, którzy z bezpieczeństwem nowych technologii mają do czynienia od kilkudziesięciu lat. Właśnie z tego względu polska firma jest liderem branży i zapewnia rozwiązania, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo, by firmy mogły bez przeszkód realizować swoje cele biznesowe.